Кметският наместник на квартал "Република" в Хасково Огнян Шекеров е уволнен дисциплинарно, а заповедта за това е разписана с дата 14 ноември, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Националният съвет на БСП предлага доц. Наталия Киселова за кандидат за председател на 51-ото Народно събрание. Това съобщи пред медиите Атанас Зафиров, и. ф. председател на партията след заседание на пленума.
Зафиров подчерта, че това е едно от важните решения, което беше взето днес и допълни, че решението е на Националния съвет. В момента започва заседание на коалиционния съвет на левицата, на което трябва да бъде обсъдено и потвърдено това наше решение, с което утре се явяваме на първото заседание на новото Народното събрание и даваме нашата заявка за председател на Народното събрание, допълни той.
Доц. Киселова е консенсусен, диалогичен, с висока обществена подкрепа народен представител, доказа го с личния брой преференции, които спечели в един много труден район - 23-ти Многомандатен избирателен район, посочи Зафорив. Той каза, че разчита и на останалите полит
Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пловдив Ивайло Йотков е поискал от Изпълнителната агенция по околната среда мобилната автоматична станция (МАС) за мониторинг на въздуха да остане позиционирана в село Катуница, община Садово, пет дни допълнително след ликвидирането на пожара в старото депо за утайки от пречиствателната станция за отпадъчни води и обявеното на 13 ноември от областния управител на Пловдив прекратяване на частичното бедствено положение, съобщиха от пресцентъра на екоинспекцията в Пловдив.
Мобилната лаборатория ще продължи да извършва непрекъснати измервания на замърсителите в атмосферния въздух до 17 ноември, неделя, а РИОСВ-Пловдив ще продължи да публикува на сайта си регулярно до същата дата средночасовите и средноденонощните стойности по единствения показател с регистрирани завишени концентрации от началото на аварийната
Лоши са условията за туризъм по планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК).
Времето е облачно, мъгливо, а температурите във високата част на планините са отрицателни. На много места има тънка снежна покривка.
Съоръженията в курортите не работят, казаха още от ПСС.
В планините ще бъде предимно облачно, по високите била и върхове – мъгливо, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. Валежи ще има главно в масивите в Югозападна България, над около 1500 метра – предимно от сняг. След обяд облачността от запад ще започне да се разкъсва. Ще духа умерен вятър от запад-северозапад. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 3°, на 2000 метра - около минус 1°.
Пътищата в Пернишка област са проходими - почистени са, няма затворени улици в града, съобщи говорителят на Община Перник Адриан Скримов.
От 2:00 ч. през нощта дежурни екипи почистваха пътните артерии. Още преди началото на големия автомобилен трафик улиците бяха разчистени, каза още Скримов.
Той призова шофьорите да оборудват автомобилите си за зимни условия и да не излизат на пътя неподготвени.
През нощта е имало проблем с пътя, който води към Специализираната болница за активно лечение на белодробни заболявания (СБАЛББ). Там са паднали много дървета, пожарната се е отзовала и е почистила терена. Към 8:00 ч. пътят вече беше проходим, допълни още говорителят на Община Перник.
Дежурните са имали поблем с почистването на пътя към пернишкото с. Радуй, отново заради паднали клони и дървета, каза Скримов. В с. Големо Бучино все още няма ток, очаква се служител
Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) "Н. И. Пирогов" има строго регламентиран ред, по който сортира и предава за изхвърляне и депониране различните видове отпадък. Това съобщиха от лечебното заведение във връзка с разпространение на информация за неправомерно изхвърляне на болнични биологични отпадъци в сметище за битови, в която се замесва и името на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов".
Към лечебното заведение има специална структура "ХЕО", която извършва постоянен контрол, съобразно система за управление на отпадъците, уточняват от болницата. И добавят, че УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" има всички необходими сключени договори. Според тези договори фирмите по график приемат за транспортиране и последващо третиране болничните отпадъци по различните кодове.
До този момент цялата дейност по управление на болнични отпадъци е проверяване
Шекеров е един от двамата нападатели на телевизионен екип в деня на вота на 27 октомври. Срещу него има повдигнато обвинение от Районната прокуратура.
На изборите за Народно събрание репортерът Мария Василева и операторът в екипа Петър Картулев бяха обградени от група мъже на улица „Ястреб“ в квартала, докато снимат репортаж за протичането на вота в квартал “Република“, който е с предимно малцинствено население. Двама от тях са нанесли удари на оператора. Василева тогава каза , че не са предизвикали по никакъв начин агресията от страна на мъжете.
По-късно същия ден от Областната дирекция на МВР в Хасково съобщиха, че нападателите на журналистите са установени и задържани. Те са баща и син.
В началото на ноември Районна прокуратура - Хасково повдигна обвинение на 59-годишния кметски наместник Шекеров и 34 -годишния му син за посегателството за нарушаване на обществения ред, а впоследствие им бе наложена мярка „парична гаранция“.
Журналистическата гилдия в областта изпрати отворено писмо в защита на нападнатите си колеги и осъждащо агресията до институциите, включително и до кмета на община Хасково, който е работодател на кметския наместник.
Списъкът на видовете в Черно море, които имат стопанско значение за страната ни, се е разширил през последните 15 години. Край бреговете на България вече се срещат и такива, които обикновено се ловят в турски и грузински териториални води, каза в интервю изпълнителният директор на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти "БГ Фиш" д-р Йордан Господинов. Изследванията на Черно море са показали, че в него има 32 или 33 вида риба, които могат да се ловят. Само десет от тях обаче на практика носят икономически ползи за България, обясни Господинов.
"Сред тях са цацата, миджида, барбуна, лефера, калкана, черната морска мида, акулата, бялата мида, сафрида. Рапанът също е в този списък. Вече имаме осем предприятия за преработката му. 30 на сто от флота традиционно се занимава с улов на рапани, когато разбира се не е заровен в пясъка. Доскоро Европейският съюз го считаше
На 18 ноември се организира Ден на отворени врати във Военно формирование – Враца, съобщи командирът на 10-ти механизиран батальон от състава на трето бригадно командване на сухопътни войски подп. Симеон Гаджев. По думите му събитието се провежда по повод празника на сухопътни войски (19 ноември) и празника на трето бригадно командване (20 ноември).
В понеделник във врачанското военно формирование ще бъде демонстриран динамичен показ, по време на който ще бъдат отработени задачи от военнослужещите, посочи подп. Гаджев. Той добави, че ще бъдат показани екипировка и военно снаряжение, налично във формированието.
От 10 до 15 часа ще се проведе Денят на отворени врати, посочи подп. Гаджев. Той уточни, че не е нужно предварително записване. По време на събитието ще може да се разгледа музейният кът на 35-ти Врачански пехотен полк, който се намира в поделени
Пловдив е една от най-динамичните бързо развиващи се области със значителен икономически, социален, образователен и културен потенциал. Това каза областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева при откриването на регионалната конференция в Пловдив по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Българска телеграфна агенция изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Конференцията се провежда в Националния пресклуб в Пловдив. По думите на проф. Янчева темата на форума е много важна, защото може да се развива икономика, базирана на знанието, само чрез образование, наука и иновации.
Тя посочи, че през последните години Пловдив област привлича значителни инвестиции в нови технологии и иновации. За мен е важно, че образованието, научните изследвания, иновациите и връзките с бизнеса допринасят за икономическото развитие на региона като цяло, и в същот
На балотаж, съгласно процедурните правила, за председателския пост на 51-вото Народно събрание отиват Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ). Това стана известно от резултатите след гласуването на петте кандидатури, предложени от политическите сили, и бе обявено от председателстващия 51-ото Народно събрание Силви Кирилов.
Рая Назарян (ГЕРБ-СДС), председател на 50-ото Народно събрание, получи - 68 гласа "за", "против" бяха 116, а 55 се въздържаха.
Андрей Цеков ("Продължаваме промяната-Демократична България") имаше 67 гласа в подкрепа, 47 "против", а 124 се въздържаха.
Петър Петров от "Възраждане" - 47 гласуваха "за", 53 бяха "против" и 139 се въздържаха.
Наталия Киселова ("БСП - Обединена левица") получи 51 "за", 50 - "против", а 137 се въздържаха.
За Николета Кузма
Двадесет и пет компании от България се нареждат сред 500-те най-големи фирми в региона на Централна и Източна Европа, което отделя на страната ни шеста позиция в това отношение сред всички 12 държави, обхванати от анализа. Това сочи проучване на глобалния кредитен застраховател "Кофас” (Coface), което бе представено днес на онлайн събитие. Проучването, което подрежда 500-те най-големи компании в Централна и Източна Европа по размер на оборота, се представя за 16-ти пореден път.
В тазгодишното подреждане компаниите от България са с 6 по-малко спрямо предходното издание. Общият оборот на 25-те български компании намалява с 22,6 на сто спрямо миналогодишния резултат до 40,1 млрд. евро, като нетната печалба се свива с 55,3 на сто до 2,081 млрд. евро. Работните места, които поддържат 25-те български компании, възлизат на 33 968 броя, сочи проучването. Спрямо заетостта на нацио